Dlaczego warto?

Jeżeli interesujesz się tematyką wojskową to wstąpienie w szeregi wojsk obrony terytorialnej może być świetnym pomysłem. Rozpoczniesz w ten sposób swoją przygodę z wojskiem, a przy okazji będziesz mógł sobie dorobić. Przy tym zdobędziesz w szeregach wojsk doświadczenie, które pomoże w dalszym rozwoju kariery wojskowej. Zapraszam więc do lektury i sprawdzenia jakie są wymagania, aby otrzymać powołanie oraz ile można w ten sposób zarobić.

Wymagania
Aby dostać się do wojsk obrony terytorialnej konieczne jest spełnienie kilku wymagań. Przede wszystkim należy posiadać obywatelstwo polskie. Istotny jest także brak przeciwwskazań psychicznych i fizycznych do pełnienia służby wojskowej. Należy być osobą pełnoletnią. Nie można również pełnić czynnej służby wojskowej oraz nie można być karanym za przestępstwa umyślne. Dodatkowo w zależności od wykształcenia można pełnić służbę w różnych korpusach. Osoby z wykształceniem podstawowym mogą pełnić służbę w korpusie szeregowych, osoby z wykształceniem średnim w korpusie podoficerów, a osoby z wykształceniem wyższym w korpusie oficerów.
Spełnienie powyższych wymagań będzie skutkowało tym, że możliwe będzie ubieganie się o powołanie do wojsk obrony terytorialnej. Szanse na powodzenie są naprawdę duże.
Jak wygląda procedura rekrutacyjna?

Procedura rekrutacyjna jest zależna od tego czy dana osoba pełniła już służbę wojskową czy dopiero ją rozpoczyna. We wszystkich przypadkach należy najpierw udać się do wojskowej komendy uzupełnień (WKU), która kieruje na badania, które ocenią czy dana osoba jest w stanie pełnić służbę wojskową. Na badaniach sprawdzane są zarówno kwestie zdrowotne jak i psychiczne. Następnie osoby, które nigdy nie przechodziły przeszkolenia wojskowego są kierowane na takowe i po przejściu tego przydzielane są do odpowiedniej jednostki wojsk obrotny terytorialnej. Osoby po przeszkoleniu od razu po badaniach przydzielane są do jednostki. Osoby będące niegdyś zawodowymi żołnierzami muszą udać się po badaniach do organu kadrowego, który wyznaczy odpowiednie stanowisko i przydzieli do odpowiedniej jednostki.

Więcej szczegółów dotyczących procedury rekrutacyjnej i warunków przystąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej znajdziesz Klikając TUTAJ

Minusy wynikające z wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej

Wstąpienie w szeregi wojsk obrony terytorialnej wiąże się również z pewnymi ograniczeniami swobód. Do tych należą przede wszystkim brak możliwości członkowska w partiach politycznych oraz związkach zawodowych i stowarzyszeniach. Problemem mogą być również dłuższe zagraniczne wyjazdy, w końcu żołnierz „WOT”musi pozostawać „w dyspozycji”.

Zarobki członków WOT

Członkowie wojsk obrony terytorialnej poza samym uposażeniem obejmującym pokrycie utraconych zarobków oraz kosztów dojazdów na miejsce ćwiczeń, mogą liczyć również na dodatek. Same uposażenie około 100 zł za każdy dzień ćwiczeń. Natomiast dodatek za „gotowość bojową” wynosi około 300 złotych dla żołnierza oraz około 400 złotych dla oficera. Łącznie w ciągu roku można otrzymać zatem od około 6000 złotych do około 7200 złotych. Jest to kwota netto, która nie jest wliczana do dochodu i nie obniża innych świadczeń.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=oh00zi90_GE
Moja opinia:

Nie oceniam WOT przez pryzmat polityczny. Uważam, że w przypadku konfliktu, wszyscy jesteśmy zobowiązani do obrony granic naszego Państwa, tak jak robili to nasi dziadkowie/pradziadkowie. Z tego względu uważam powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej za coś pozytywnego i ważnego dla naszego kraju. Jeśli jesteś osobą młodą, lubisz ruch na świeżym powietrzu Wojska Obrony Terytorialnej mogą być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Zarobisz dodatkowe pieniądze, będziesz mieć motywację do tego by się rozwijać, a zajęcia na strzelnicy być może staną się Twoją Pasją. Jeśli jednak nie lubisz tego typu aktywność, lub zamierzasz wyjeżdżać na wakacje do pracy za granicę to lepiej sobie odpuść. Mimo wszystko dodatkowa kwota ok. 7000 zł/rok, często pozwala na spełnienie marzeń o dalekiej podróży czy kupnie np. motocykla. 

  • Bezpieczeństwo (mniej = większe ryzyko) 95% 95%
  • Realne możliwości zarobkowe (więcej = lepiej) 65% 65%
  • Stopień trudności (więcej = prościej=lepiej) 55% 55%

Ocena ogólna (1-10)

Szukasz więcej sprawdzonych metod na to by zarobić dodatkowe pieniądze? Zapraszam do kategorii “ZARABIANIE