Słysząc o zarobkach najlepszych blogerów może nam się zakręcić w głowach. W tym przypadku program Google Adsense (często mylnie) może nasuwać się, jako najlepsza metoda do zarabiania na własnej stronie.

Czym jest serwis Google Adsense?

Google Adsense to inaczej bandery na naszej stronie. Jeśli ktoś w nie kliknie my dostajemy od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych (za jeden klik). Sprawa wygląda, więc ciekawie, jednak praktyka nie jest już taka piękna. Poniżej przykład reklamy adsense  ( zobaczysz o ile nie masz włączonego programu AdBlock):

Ile można zarobić, jeśli ktoś kliknie w reklamę umieszczoną na naszej stronie?

Stawki wahają się od kilkunastu groszy do kliku złotych… Najwięcej dostałem 7.41 zł za pojedyncze kliknięcie w reklamę, jednak najczęściej ta kwota oscylowała w przedziale od 0.40 -0.60 zł. Moja strona miała ok. 400 dziennych wyświetleń i nawet, gdy zdarzały się dni, gdy nikt nie klikał w reklamę do mojego konta dopisywano kilka groszy z tytułu wyświetleń reklam.
Pamiętaj, że nie możesz w reklamy klikać samemu, Google w takim przypadku może nałożyć na Twoje konto Bana i np. na miesiąc lub dłużej możesz się pożegnać z reklamami na swojej stronie i Google może obciąć część twoich zarobków…

Co to jest RPM strony ?

Przychód z tysiąca wyświetleń (RPM) strony jest wyliczany przez podzielenie szacunkowych zarobków przez liczbę wyświetleń strony i pomnożenie wyniku przez 1000.

RPM strony = (szacunkowe zarobki / liczba wyświetleń stron) * 1000

Jeśli na przykład zarabiasz szacunkowo 0,15 USD na 25 wyświetleniach stron, RPM strony wyniesie (0,15 USD / 25) * 1000, czyli 6,00 USD.

źródło: https://support.google.com/adsense/answer/112030?hl=pl

AdBlock kontra AdSense

Według raportu OnAudience.com 46% mieszkańców Polski korzysta z programu blokującego reklamy AdBlock. Trzeba przyjąć, że połowa osób, które będą zaglądać na Twoją stronę nigdy nie zobaczy żadnych reklam. Można, co prawda instalować specjalne wtyczki (mowa o wordpressie), które w Twoim imieniu będą prosić by wyłączyć program AdBlock, ale czy  przypadkiem w taki sposób nie zniechęcisz czytelników do swojego bloga/strony?

%

Jak rozpocząć swoją przygodę z  AdSense ?

  1. Najważniejsza sprawa – własna strona internetowa. W dzisiejszych czasach sprawa nie jest zbyt trudna, o czym zrobię osobny wpis. Jednak samo stworzenie stron internetowej to tylko początek, przed Tobą jeszcze długa i ciężka droga. Kwestia wyglądu strony, pozycjonowania i finalnych wyświetleń.
  2. Jeśli posiadasz stronę możesz ją zarejestrować w Google Adsense. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz tutaj:
    https://support.google.com/adsense/answer/10162?hl=pl
  3. Gdy Twoja strona zostanie zaakceptowana przez Google nie pozostaje Ci nic innego jak tylko wygenerować kod reklamowy i umieścić go na własnej stronie. Samo umieszczenie reklam nie jest niczym trudny. Jednak zrobienie tego w taki sposób, by reklamy nie zniechęcały do przeglądania Twojej strony i często zachęcały do kliknięcia to już naprawdę wyższa szkoła jazdy i dodatkowa wiedza na ten temat, jest niezbędna.
  4. Praca nad wyglądem i treścią strony, tak by wchodziło na nią jak najwięcej osób. Im ich więcej tym większe zarobki z programu Google Adsense.

 

Wygenerowanie Kodu w Google Ad

pobranie-kodu-g

Ile udało mi się zarobić ? Jaki jest minimalny próg wypłaty?

Minimalny próg wypłaty w programie Google Adsense to 300 zł. Więc, by zarobić cokolwiek, trzeba stworzyć stronę, która osiągnie łącznie ok. 150 000 – 300 000 wyświetleń. Podana liczba wyświetleń nie jest zbyt prosta do osiągnięcia, szczególnie na początku przygody z tworzeniem stron internetowych.
Nie jestem wielkim fanem reklam, jednak prowadząc bloga wygranekonkursy.pl przez ponad rok czasu miałem mały kącik z reklamami, i ten rok pozwolił mi na zarobienie wspomniane wcześniej 300 zł. Być może kwota nie jest imponująca, ale pozwala na utrzymanie domeny i adresu www. Dodatkowo zarobione pieniądze muszę ukazać w rocznym rozliczeniu PIT w rubryce przychody z innych źródeł (jako osoba fizyczna) płacąc dodatkowo 18% czyli moje finalne zarobki stopnieją o ponad 50 zł.

Kiedy więc AdSense ma sens?

Zacznę od tego, kiedy nie ma sensu. Nie wydaje mi się, żeby wstawianie reklam z google na tego typu bloga jak ten miało większy sens. Po pierwsze, moje założenie jest takie, że blog ma przykuwać uwagę a nie odstraszać reklamami.  Żaden z dużych blogów, jakie znam, nie posiada reklam Adsense -przynajmniej na głównej stronie.
Jeśli jednak myślisz np. o małym serwisie informacyjnym  (np. ulubionej drużyn hokeja), forum, czy po prostu małym blogu lub stronie internetowej o mniej formalnym wymiarze Google Adsense może się okazać bardzo dobrym wyborem. Zdobędziesz swoje pierwsze reklamowe doświadczenie i poznasz prawdziwą wartość swojej strony.

Moja ocena Google AdSense

+ renoma google (są w 100% wypłacalni)
+ łatwy dostęp (rozpoczęcie współpracy jest proste)
+ nieograniczone możliwości zarobkowe ( na dowolnej liczbie stron)

– wysoki wskaźnik osób z programem Adblock
– zbyt duży próg wypłaty ( 300 zł)

  • Bezpieczeństwo (mniej = większe ryzyko) 95% 95%
  • Realne możliwości zarobkowe (więcej = lepiej) 70% 70%
  • Stopień trudności (więcej = prościej=lepiej) 10% 10%

OGÓLNA OCENA (1-10)

W następnych wpisach postaram się przedstawić alternatywę dla programu systemu reklamowego od Google. A jakie są Twoje doświadczenia z tym serwisem?