Do potrzeby rozwoju własnej osoby, nauki nowych rzeczy nie muszę już chyba nikogo przekonywać. Lepsza praca, większe zarobki i satysfakcja. To tylko niektóre z czynników, dla których warto się rozwijać. Plany to jedno, a ich realizacja to często bardzo długa i trudna droga.

Dlaczego uczenie się na własną rękę z materiałów znalezionych w internecie, nie zawsze jest skuteczne?

Nie zawsze nauka na własną rękę i darmowe kursy znalezione gdzieś w Internecie są dobrym rozwiązaniem, a szczególnie na początku naszej przygody z nowym tematem.  Dlaczego? – Stare materiały, nieaktualne techniki lub błędy – to często można znaleźć w darmowych kursach/materiałach. Oczywiście są wyjątki, o których napisałem poniżej. Jeśli na samym początku kiedy mamy motywację do nauki nowych rzeczy, znajdujemy gdzieś w Internecie jakieś szczątki mało jasnych informacji, nasza motywacja może szybko zmienić się w irytację a temat zdobywania wiedzy zostać skreślony na dłuższy okres czasu lub na zawsze!

Darmowe nie zawsze znaczy lepsze, jednak czasem (najczęściej na początku) może to być dobra opcja…

Pytanie czy ktoś zrobi świetny kurs, napracuje się tylko po to żeby oddać Ci go za darmo? OK, czasem może stać za nim chęć wypromowania firmy lub inny cel, ale nie oszukujmy się nikt nie lubi pracować za darmo, szczególnie, gdy w rękach ma świetny produkt, do którego doszedł ciężką i żmudna pracą. Są jednak wyjątki, przykładem może być np. aplikacja Duolingo, za pomocą której możemy na początkowych poziomach śmiało uczyć się angielskiego oraz innych języków (pod warunkiem, że umiemy angielski). Darmowa wersja zawiera reklamy, jednak jeśli komuś zależy na nauce, nie powinno to zbytnio przeszkadzać. 

Linki do darmowych kursów:

Branża IT/ Programowanie:
Microsoft Virtual Academy (PL)
Udacity – część kursów darmowa (EN)
Gymnasium (EN)
Kursownik (PL)
CodeAcademy  (EN)

AutoCAD
Cadomania (PL)
Techtutor (PL)

Grafika:
Grafoteka.pl – Photoshop (PL)
PSDTuts (EN)
Skillshare (EN)

Języki Obce: 
Duolingo
– angielski (PL)
Future Lern – reszta języków (EN) 

Wiedza uniwersytecka

Płatne (tanie) kursy internetowe – w przypadku tych najlepszych to strzał w 10!

Co jeśli darmowe aplikacje typu Duolingo są dla mnie np. za proste, lub w wybranej przeze mnie dziedzinie ich nie ma?
Chcę znaleźć kurs, ale nie mam kasy na drogie, specjalistyczne szkolenia?
– Czasem trzeba znaleźć kompromis i takim kompromisem w moim przypadku jest profesjonalny serwis Uademy.

Udemy jest platformą, na której znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy kursów, na temat: programowania, fotografii, nauki języków, marketingu, specjalistycznego oprogramowania, zdrowia, stylu życia itd.. Kursy tworzone są przez ekspertów w poszczególnych dziedzinach, którym możemy zadać pytania dotyczące kursu lub dziedziny z nim związanej. Koszty takich kursów oscylują wokół kwoty +/- 50 zł i naprawdę warte są dużo, dużo więcej!
Poniżej przykład kursu, który ostatnio przerobiłem za pomocą platformy Udemy:

Tego typu kursy nie zawsze zastąpią profesjonalnych szkoleń. Jednak mają wiele zalet. Są tanie, a możemy np. sprawdzić czy nauka programowania lub innej dziedziny jest dla nas. Bez wydawania dużej gotówki. Udemy to świetny start i doskonałe przygotowanie do dalszej nauki, czasem również możemy znaleźć kurs, który będzie dopełnieniem naszej wiedzy na dany temat.  Dodatkową zaletą jest fakt, że każdy z kursów jest oceniany przez użytkowników, dlatego bez obaw możemy znaleźć coś godnego polecenia, jedną barierą może być język, gdyż większość tych mniej popularnych kursów nie występuje w języku Polskim.

Książki

Przede wszystkim warto je czytać. Traktuje je bardziej jako dopełnienie wiedzy, jednak często po przeczytaniu dobrej książki można wynieść więcej niż po kilkugodzinnym szkoleniu. Takim przykładem może być ostatnio przeczytana przeze mnie książka zatytułowana “Trzy filary biznesu w internecie” Ryszarda Jellinka – właściciela agencji interaktywnej. Przykładów takich książek, mógłbym przytoczyć tutaj znacznie więcej. Jeśli dobrze poszukasz,  niewątpliwie znajdziesz coś godnego uwagi w Twoim temacie.

Magazyny branżowe

Ich największą zaletą jest fakt, że są ciągle aktualizowane. To w nich możemy najszybciej dowiedzieć się o nowinkach związanych z naszą branżą. Takim przykładem może być np. “Technik dentystyczny” z którego wiedzę czerpie moja narzeczona. 

Kursy specjalistyczne 

Te najlepsze kosztują bardzo dużo, jednak jeśli chcemy, to możemy poszukać środków z UE, lub dotacji. W taki sposób kiedyś zorganizowałem w swojej firmie kurs: “AutoCAD Advanced 2D/3D”. Kilkudniowy kurs o wartości ok. 3500 zł z certyfikatem Autodesk zupełnie za darmo! Na tego typu kursach zdobędziemy wiedzę praktyczną i teoretyczną, jednak ważne jest by później ją wykorzystywać. Kurs przygotował mnie do zaawansowanej pracy w środowisku tego programu, jednak na co dzień w mojej firmie korzystamy z konkurencyjnego dla Autocada programu Microstation, przez co wiele rzeczy z kursu z czasem zapomniałem.

Podcasty, webinary

Ostatnio bardzo popularne. Podchodzę do nich z dużą rezerwą, według mnie często są przereklamowane. Nie zawsze prowadzone są przez prawdziwych ekspertów w danej dziedzinie jednak, jeśli trafimy na prawdziwego fachowca mogą okazać się również strzałem w 10!

Blogi tematyczne, kanały youtube

To bardzo komfortowy sposób nauki nowych rzeczy. Możemy uczyć się w domu, w nocy o północ. Bardzo dużo wartościowych rzeczy. Blogi, z których czerpię dużo wiedzy to: Doradca TV, Jak oszczędzać Pieniądze?, Kłośiński. Linki do Ciekawych kanałów youtube: Ted talksTedx Polska, Uniwersytet Śląski.

Firma w  której pracujemy

Bardzo dużo możemy się nauczyć od swoich kolegów/koleżanek w pracy. Ciężko jest spotkać mentora, który będzie chciał nas uczyć wszystkiego. Jednak przy odpowiednim nastawieniu i chęciach możemy wynieść bardzo dużo. Wszyscy wiemy, że nauka przez praktykę jest najlepsza. Jeśli na początku przyjdzie płacić nam frycowe, wykorzystajmy ten czas maksymalnie by zdobyć jak najwięcej wiedzy. Czasem wystarczy otworzyć się na wiedzę; pytać, interesować się tematem i szukać tych najlepszych w danej dziedzinie, bo to od nich możemy nauczyć się najwięcej.

Znasz inne ciekawe metody na zdobywanie nowej wiedzy? A może chcesz podesłać link do strony godnej uwagi? Zostaw komentarz poniżej 🙂 Wspólnie będziemy aktualizować naszą listę 🙂