Odpowiednia motywacja obok ciężkiej pracy i wiary w swoje umiejętności jest niezwykle ważna by osiągnąć sukces. Sprawa jest znacznie prostsza, gdy słowo “motywacja” zamienimy na “pasja” jednak i w tym przypadku dodatkowa wiedza na temat motywacji nie zaszkodzi. Warto w życiu być optymistą, lecz takim twardo stąpającym po ziemi. Być może dostanie mi się za ten tekst poniżej, ale mimo wszystko warto się z nim zapoznać:

Czy naprawdę mogę wszystko?

Ostatnie lata to wielki rozkwit rozwoju osobistego. Coach, Mentor, Trener to nowe zawody, które zalewają obecnie internet. Każdy z nas spotyka się z wieloma specjalistami dosłownie od wszystkiego… “Możesz wszystko”, “Zmień swoje życie”, “Rzuć etat i osiągnij wolność finansową”, “Zostań milionerem” itd… Są to sentencje, łatwo wpadające w ucho, które dają nam poczucie wiary, że możemy naprawdę zmienić swoje życie. O ile wypowiedziane, przez kogoś, kto naprawdę zmienił swoje życie lub jest w danej dziedzinie ekspertem mają wielką wartość to w większości przypadków są to tylko puste słowa, za którymi stoi jedynie chęć zarobienia pieniędzy.

Znam osobę, (co najgorsze) wykształconą, które jeszcze pół roku temu zachowywała się normalnie jak każdy. Dzisiaj jest specjalistą od życia, szczęścia i zarabiania pieniędzy. To nic, że dalej żyje na tym samym poziomie i w zasadzie tak samo. Na swojej tablicy facebookowej osiągnęła już naprawdę wszystko  ( wygrzebane stare fotki z wakacji, zdjęcia w samochodzie z wypożyczalni, przepiękne cytaty, wmawianie, że wszyscy mogą wszystko). Gdy jednak poszukamy źródła tego wielkiego szczęścia zostaniemy skierowani do zamkniętej grupy na facebooki, następnie na stronę gdzie możemy wykupić fantastyczne szkolenia czy zaproszenie na webinar, który sporo kosztuje. Tutaj trzeba się zastanowić, czy zapisując się na takie szkolenie nie zostaniemy przypadkiem takimi samymi specjalistami “od wszystkiego”. Nie twierdzę, że szkolenia nie są potrzebne, wręcz przeciwnie sam na kilku byłem  i na tym nie poprzestanę. Warto jednak świadomie wybierać i zastanowić się czy zapłacenie komuś za świetnie zareklamowane szkolenie w jednym momencie sprawi, że będziemy mogli wszystko? 

Motywacja nie polega wyłącznie na coraz cięższej pracy. Chodzi w niej również o właściwą równowagę, rozmyślne inwestowanie czasu w odnowę energii- musisz trenować jak najlepsi i spać jak najlepsi.

Rasmus Ankersen - autor książki "Kopalnie talentów"

Wracając do tematu: Czy naprawdę mogę wszystko? Moja odpowiedź brzmi: TAK, jeśli chodzi o pełnię mojego szczęścia, co prawda nie strzelę już więcej bramek w reprezentacji od Lewandowskiego! Jednak ciężką pracą, odpowiednim, realnym nastawieniem i przede wszystkim wiedzą, można osiągać więcej niż zamierzamy. Przede wszystkim trzeba stawiać przed sobą jasne i możliwe do osiągnięcia cele, takie które da się w jakiś sposób zmierzyć. Trzeba wyrzucić społeczne schematy typu “łatwe życie”, “lekka praca”, “szybkie pieniądze”, “prosta nauka”  i dowiedzieć się, czego tak naprawdę od życia chcemy. Jeśli uwierzę bezgranicznie, że mogę wszystko i postawię sobie teraz cel : chcę zarobić do końca roku pół miliona złotych, to na końcu pozostanie, niesmak, bezsilność i być może depresja. Na niektóre wyzwania trzeba się dobrze przygotować. “Mierz siły na zamiary”, jeśli chcesz przebiec maraton, najpierw spróbuj przebiec 10 km i postaw to jako swój cel. Jeśli to zrobisz, będziesz wiedział, czego tak naprawdę chcesz w tej dziedzinie, jaką to ma dla Ciebie wartość i kosztem czego spełnisz ten cel. Bądź mądrym optymistą, a jeśli jesteś w czymś naprawdę dobry, wtedy celuj jak najwyżej! Warto wierzyć  w siebie, ponieważ szalony pomysł to czasem najszybsza droga do sukcesu, jednak udaję się to nielicznym, cierpliwym, silnym…

Jak się motywować? Skąd czerpać motywację?
 1. Podstawowa wiedza, czyli naukowe podejście do tematu.
  Warto znać podstawowe rodzaje motywacji, procesy motywacyjne czy sposoby na zwiększanie motywacji. Te cenne informacje w podstawowej formie możesz ZA DARMO odkryć wpisując w google słowo “motywacja” korzystając z serwisu wikipedia. Warto zainteresować się również tematem nawyków i pozytywnego myślenia, oczywiście w granicach rozsądku. 
 2. Książki, artykuły, blogi a przede wszystkim biografie osób, które coś w życiu osiągnęły.
  Np. dla młodej osoby trenującej koszykówkę biografia  “Michael Jordan. Życie” może stać się wielką inspiracją i motywacją do tego, by osiągnąć w tym sporcie sukces. 
 3. Zdobywając nową wiedzę i wyznaczając nowe cele rozkręcamy machinę, która pcha nas do przodu.
  O tym, w jaki sposób wyznaczać i planować cele pisałem już na blogu – link tutaj. Gorąco polecam metodę małych kroków zawartą w filozofii Kaizen.
 4. Konferencje TEDx
  Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”. W tym przedsięwzięciu brało udział wielu wybitnych naukowców, polityków, przedsiębiorców i działaczy społecznych. W Polskiej odsłonie możemy zobaczyć znanych sportowców, psychologów, przedsiębiorców i osób, które w różnych dziedzinach osiągnęły sukces. Wpisując w wyszukiwarkę youtube hasło “TEDx polska” całkowicie za darmo możemy dowiedzieć się, w jaki sposób motywują się ludzie, którzy naprawdę coś w życiu osiągnęli. 
 5. Inspiracja ludźmi sukcesu
  Robert Lewandowski, Kamil Stoch a może ktoś inny? Warto poznać ich sposoby na motywacje. 
 6. Pasja
  Dużo łatwiej będzie Ci się zmotywować do zrobienia czegoś w dziedzinie czegoś co jest dla Ciebie ciekawe i nie sprawia Ci nudy…
 7. Otoczenie
  Jeśli otaczają Cię jedynie ludzie, dla których szczyt marzeń to oczekiwanie na 10 dnia każdego miesiąca (w którym dostają wypłatę) pomyśl, czy nie warto rozejrzeć się i poszukać kogoś, kto zarazi Cię swoją pasją/ motywacją.
 8. Coach, Mentor, Trener, Psycholog
  Jeśli jesteś gotowy/a na ciężką pracę, wiesz dokładnie, czego chcesz i wiedza z wyżej wymienionych punktów nie jest dla Ciebie niczym nowy. Jestem pewny, że trafisz wtedy świadomie pod skrzydła odpowiednich ludzi, którzy pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów.
 9. Nigdy się nie ograniczaj! Wiara i nadzieja to potęga, która pozwoli Ci dokonać niemożliwego.
  Na początku tego posta napisałem wiele, by nie popadać w skrajności dotyczących możliwości. Widzisz, moim konkursowym celem jest wygranie samochodu. Niezmiennie od kilku lat! Pomysł jest szalony, jednak mimo, że jeszcze go nie osiągnąłem wygrałem już nagrody o równowartości  przekraczającej zakup nowego samochodu (takiego za ok. 70 tys zł). Mogę nigdy go nie wygrać, ale nigdy się nie poddam. Konkursy to moja pasja i tak już zostanie. Ten punkt jest najważniejszy i możesz przekreślić wszystko co napisałem na samym początku, jeśli: “TWÓJ CEL = PASJA”.
 10. Działaj! Bądź praktykiem swoich marzeń!
  Każda, nawet najbardziej szalona droga zaczyna się od pierwszego kroku. Przykładem może być Polska wyprawa na K2, bardzo kibicuję naszym himalaistom, chociaż rozum stawia granice. Dzisiaj jest najlepszy czas by zrobić pierwszy krok i być bliżej swoich marzeń. 

Obok⇒⇓ przykład świetnie motywującego wykładu na temat zmian z konferencji TEDxKatowice. Wystąpienie Pani Bernadety Prandzioch.

A jakie są wasze sposoby na motywację? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się ze mną swoją opinią. Jeśli podobają Ci się moje wpisy zapraszam Cię do polubienia mojego facebookowego fanpage’a.

Ł.